Daria je americký animovaný seriál vytvořený Glennem Eichlerem a Susie Lewisovou Lynnovou. Původně účinkovala hlavní hrdinka Daria v seriálu Beavis a Butt-head, ale později se jí dostalo vlastního seriálu. Oba seriály produkovala hudební stanice MTV. Seriál byl vysílán ve více než pětadvaceti zemích.

A očem seriál vypráví? Daria Morgendorffer je samotářská dívka, která se straní ostatních. Se svou rodinou se přistěhuje do Lawndale, kde začne navštěvovat místní střední školu. Daria je chytrá, cynická a srší z ní ostrý sarkasmus. Daria se musí vypořádat s nefungující rodinou, s pozicí outsidera a povýšenými lidmi, kteří ji obklopují. Typickým příkladem je její sestra Quinn – je marnivá, povrchní a Dariu před kamarády představuje jako vzdálenou sestřenici. Daria má přítelkyni z podobného těsta: stejně cynickou umělkyni Jane Laneovou. Spolu se značným vtipem a inteligencí čelí všem přihlouplým nepřátelům.

Během seriálu však musí čelit i okolnostem, které nabourávají jejich přátelství a musí se naučit přijmout nové přátele, kterých si mohou vážit, jako Macka Mackenzieho nebo Jodie Landonovou. Anebo Toma Sloana, který se stane středem jejich neočekávané rivality. Po celou dobu čelí zkouškám a změnám, které přináší dospívání.

Počátky seriálu jsou spjaty s animovaným seriálem Beavis a Butt-head. Daria tu byla jen příležitostnou postavou a tvořila inteligentní doplněk ke dvěma hlupákům. Během poslední série seriálu, MTV požáfala Glenna Eichlera, aby vytvořil Darie vlastní seriál. Eichler souhlasil a společně se Susie Lewisovou, členkou štábu Beavis a Butt-head, převzali role výkonných producentů.

První epizoda seriálu Daria byla vysílána 3.března 1997. Vypráví o příjezdu rodiny Morgendorfferových do nového města, Lawndale, poté, co se odstěhovali z Highlandu, fiktivního města, ve kterém se odehrával děj Beavis a Butt-head. Naplno se rozvinula Dariina drsná povaha, kterou tvůrci pro pobavení diváků, přehnali do extrému. Stejně jako u vedlejších postav. A proč běžel seriál zrovna na MTV? U Beavis a Butt-head je odpověď následující: v seriálu se objevily posměšné hudební klipy. Naopak v Darie byla současná pop music použita na úvod scén nebo v konečných titulcích.

Seriál běžel pět let, skončil v r.2002 dílem Is It College Yet?(Už je to vejška?) Tento animovaný televizní film nebyl zamýšleným závěrem celého seriálu. Tvůrci v posledním díle páté sezóny poslali Dariu pryč, ovšem když je MTV požádalo o další pokračování, zrodil se tento officiální konec seriálu. Premiéru měl 21.ledna 2002.

Portrétovat současnou společnost bylo jedním z témat seriálu. Tvůrci podali přehnaný obraz masové populární kultury mezi dospívajícími. Přispěli k tomu hlavně vedlejší postavy seriálu, které ztělesnili cynismus a nespolečenskost (například Quinn, Kevin, Stacy). Seriálem Daria byly zesměšněny například posedlost vlastní image a módou, nadhodnocování sportovních úspěchů nad studijními nebo uměleckými přizpůsobivá mentalita celé generace.

Seriál jen zřídka odkazoval na skutečné televizní pořady nebo kapely. Můžeme zde najít ale odkazy jiného typu: během konečných titulků je obrazovka rozdělena napůl. Na jedné straně běží titulky a na druhé se objevují nereálné kresby postav: Tiffany je například proměněna v Pokémona a Quinnini nápadníci Joey, Jeffy a Jamie v tři hlavní postavy z O Brother Where Art Thou (Bratříčku, kde jsi).

Vysílání seriálu: poprvé byla Daria vysílána na MTV v USA, opakována na The N, televizi pro mladé teenagery. Odezvou byla vlna kritiky od Dariiných fanoušků – seriál byl totiž upraven (vynechání scén, vedlejších dějů nebo podtextu). Důvodem byla kontroverznost některých témat. Ve Velké Británii běžel seriál na MTV2 UK and TMF (The Music Factory UK) a v Austrálii na ABC. V České republice byla Daria vysílána na programu Supermax.


TOPlist